Erken (Hızlı) İmplant (Immediate Implant)

İçindekiler

Immediate Implant, Erken (Hızlı) İmplant (Immediate Implant)

Hızlı İmplant Hakkında

Immediat İmplant diş çekiminin hemen sonrasında diş çekim boşluğuna yapılırsa erken –immediat implantdenir. Diş çekimi sonrası hemen yapılan implantta kemik dokusu korunur ve ikinci bir cerrahi işleme gerek kalmadan çekim boşluğu kullanılarak implant dişin çıktığı boşluğa yerleştirilir.

İmplantın diş çekimi ile birlikte yerleştirlemediği durumlarda dişetinin iyileşmesi sonrası uygulanmasına gecikmiş anında- immediat delayed implant uygulaması denir. Bu durumda implant için ikinci bir cerrahi işlem yapılır ve çekim sonrası 6–8 hafta sonrası dişetinin iyileşmesi sonrası uygulanabilir.

Diş çekimi sonrası 3–4 ay sonra uygulanan implant gecikmiş -delayed implant uygulamasıdır. Bu işlemde de kemik ve dişetinde yeni bir cerrahi işlem uygulanır.

Eğer diş çekimi sonrası dişeti ve kemik dokusu uygun ise hastaya diş çekimi ile birlikte başarılı bir şekilde implant uygulaması yapılabilir.Bu şekilde kemik ve dişeti dokusu korunur. İşlemin en önemli avantajlarından birisi de hastanın dişine kavuşma süresi kısalır.

Dikişsiz implant nasıl uygulanır

İmplant planlanan dişsiz çene bölgesinde dişeti kesilerek kemik dokusu içine implant uygulanır ve dişeti dikiş atılarak kapatılır. İmplant işleminin uygulanacagı alanın 3 boyutlu çene tomografisi alınarak kemik dokusunun tüm sınırları belirlenir. 3 boyutlu dental tomografi programı sayesinde cerrahi işlem öncesinde uygulanacak implantın boyu ve eni belirlenir. Seçilen implant için hastaya özel kılavuz adlı implant anahtarı üretilerek işlem sırasında ağıza uyumlanır. Kişiye özel cerrahi anahtar yardımı ile 3 boyutlu çene tomografisinde belirlenen implant dişetine dikiş işlemi gerektirmeden uygulanabilir.

Hastaya özel cerrahi anahtar yardımı ile yapılan işlem sonrasında hastada dikiş olmadığı gibi hastanın yüzünde şişme olmaz ve hasta iyileşme sırasında çok az acı-agrı hisseder.Bu şekilde hastaya özel kılavuz ile yapılan implantlar navigasyon cerrahisi olarak da adlandırılır ve hastaya uygulanacak implantların sayıca çok oldugu durumlarda daha başarılı diş protezleri elde edilebilir.

Yazar Bayram Sivri Hakkında

Gönder
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz!