Çocuk Diş Tedavisinde Ampütasyon Nedir?

İçindekiler

Ampütasyon Nedir?

, Ampütasyon Nedir?

Amputasyon, çürüğün derin olması veya çarpma nedeniyle dişin kırılması halinde sinir dokusunun enfekte kısmının uzaklaştırılıp dişin geri kalan kısmının sağlıklı kalmasını amaçlayan tedavi şeklidir.

Bu işlemde lokal anestezi uygulanmaktadır.

Amputasyon tedavisi uygulanmazsa dişe kanal tedavisi yapılması veya dişin çekilmesi gerekebilir.

Olası Riskler

Kullanılan bazı materyallerin her ilaç gibi yan etkileri oluşabilir.

Diş tedavilerinin hepsinde olduğu gibi bu tedavide de her zaman başarı beklenemez. Amputasyon tedavisi başarılı olmazsa kanal tedavisine ya da dişin çekimine karar verilebilir. Eğer dişin çekimine karar verilirse ilk yapılan tedavi planı değişebilir, yer tutucu ihtiyacı doğabilir.

Amputasyon tedavisine dişin çürüğü temizlenirken de karar verilebilir, bu nedenle ilk muayenede size bilgi verilmeyebilir. Ancak uygulama sırasında mutlaka bilgi verilir.

Dikkat Edilmesi Gereken hususlar

Düzenli olarak klinik ve radyografik değerlendirme için hekim kontrolü gereklidir.

Amputasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Süt dişlerinde Amputasyon alttaki dişe zarar verir mi?

Süt dişlerinde Amputasyon diş ile sınırlı bir tedavidir. Süt dişlerinde Amputasyon tedavisinin amacı alttaki daimi dişi korumaktır. Alttaki daimi diş ile ilişkili ve alttaki daimi dişe zarar veren bir tedavi değildir. Süt dişlerinde Amputasyon tedavisinde amaç dişin taç kısmı içindeki zarar görmüş dokunun uzaklaştırılması ve dişin canlılığının korunarak daimi diş gelişimi ve sürmesi öncesi süt dişini yerinde tutmaktır.

Çocuk Süt dişlerinde Amputasyon tedavisi ağrılı ve zor bir tedavi midir?

Süt dişlerinde Amputasyon tedavisi lokal anestezi ile yapıldığından ağrılı ve acılı bir çocuk diş tedavisi değildir. Dolgu ile kanal tedavisi arasında, bir nevi yarım kanal tedavisi gibi düşünülebilir. İşlem çocuk için kanal tedavisine göre çok basit ve kısa süren bir tedavi şeklidir. Süt dişlerinde Amputasyon diş tedavisi ile süt dişinin ağızdaki varlığı devam ettirilir ve süt dişi yerinde tutulmuş olur.

Daimi dişlere de Çocuk dişindeki gibi amputasyon yapılır mı?

Daimi dişlere amputasyon uygulaması çok kısıtlıdır, geniş bir uygulama alanı yoktur.Daimi dişlere yapılan ampütasyon tedavisinde çocuk süt dişi fizyolojisi farklı olduğu için izlenen yüksek başarı oranı izlenmez.

Diş amputasyon sonrası ağrı olur mu?

Amputasyon yapılan diş belirli bir iyileşme dönemine ihtiyaç duyar kanal tedavisi yada diş çelimi sonrası olabilecek ağrı kadar şiddetli bir ağrı ve acı olmaz ama genelde ampütasyon diş tedavisi sonrası ilk zamanlar dişte hassasiyet olabilir.

Gönder
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz!