İsmet Gökşen Cad.

Sirinyali, Lara - Antalya

0 242 247 4954

Klinik Randevu Hattı

0 533 890 2232

Whatsapp İletişim Hattı

Çocuklarda Diş Çekimi

, Çocuklarda Diş Çekimi

Çocuklarda Diş Çekimi

Diş Çekimi Sırasında ve Sonrasında Oluşma İhtimali Bulunan Yan Etkiler Şunlardır:

 • Birkaç günlük ev istirahatini gerektirecek rahatsızlık hissi veya şişlik,
 • Ağız açma / kapama hareketlerinde kısıtlılık,
 • Çekim bölgesinde yüzde renk değişikliği,
 • Süresi uzayabilecek şekilde hafif/orta /ağır kanama,
 • Çekim bölgesine ait sinirlerde geçici ya da kalıcı uyuşukluk (dil, dudak, çene ucu),
 • Çekim sonrasında ağrı veya enfeksiyon.


Yukarıda size açıklanan komplikasyonlardan herhangi biri olduğunda vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz.

Çekim esnasında kırılan kök parçaları çok derinde ise alttaki daimi dişin zarar görmemesi için çıkartılmak için zorlanmaz.

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Anestezi ile diş çekimi yapıldığı için; uyuşukluk geçene kadar çocuğun dudak ve yanaklarını ısırmamalarına dikkat ediniz. Bunun için gazlı bez ısırtılabilir. Uyuşukluk geçene kadar çocuğa yemek yedirilmemelidir.
 • Diş çekimi öncesi ya da sonrasında antibiyotik, ağrı kesici ya da ağız gargarası önerilebilir. Bu ilaçları tarif edildiği şekilde çocuğunuza kullandırmanız gerekmektedir.
 • Çekimden sonra çekim boşluğuna yerleştirilen gazlıbez yaklaşık 20 dakika ısırıldıktan sonra atılmalı, yerine tekrar başka bir şey konmamalıdır.
 • Çekimden sonra tükürük yutulmalıdır, ağızda biriktirilmemelidir. Kesinlikle sürekli olarak dışarıya tükürülmemelidir.
 • Çekim boşluğu dil ve yanak ile vakumlanmamalıdır.
 • Çekim boşluğu dil veya el ile oynanmamalıdır.
 • Ağız bakımı: çekim yapıldığı gün diş fırçalarken çekim bölgesine dokunmamak gerekir.
 • Diyet önerileri: çekim yapıldığı gün çok sıcak yiyecek-içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Eğer diş fizyolojik düşme zamanından önce çekildiyse, doktorunuzun yer tutucu yapılması için verdiği randevuyu ihmal etmemelisiniz. Çenede yer kaybının görülmesi en çok çekimden sonraki 6 ayda görülmektedir. Bu nedenle çekimi takiben hemen yer tutucu yapılması önemlidir.

Çocuklarda Diş Çekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Süt dişleri erken çekilir mi?

  Süt dişlerindeki çürüklerin erken dönemde tedavi edilmemesi, dişteki enfeksiyonun çene kemiğine yayılmasına ve abse oluşumuna sebep olabilir. Eğer dişteki enfeksiyon kanal tedavisiyle iyileşemeyecek kadar yayılmışsa ve dişteki çürüğün sebep olduğu madde kaybı dolgu yapılamayacak düzeydeyse, dişin çekimi gerekmektedir. Birçok velimiz “Küçücük çocuğun dişi çekilir mi?” diye soruyor. Dişin çekimini zorunlu hale getiren durumlar oluştuğunda çocuk kaç yaşında olursa olsun, enfeksiyonun ciddi boyutlara ulaşmaması için, diş mutlaka çekilmelidir. Burada asıl amaç çocukta enfeksiyonu bitirmek ve alttaki yeni gelecek daimi dişi korumaktır.

 • Daimi dişler çekilirse yeniden çıkar mı?

  Daimi bir diş çekildiğinde o dişin yerinden yeniden diş çıkmaz. Çekilen dişin arkasından veya önünden çıkan komşu dişler çekim boşluğuna kayabilir, "tekrar diş çıktı" zannedilebilir. Çocuklarda daimi diş çekimi asla istenmeyen bir şeydir ama eğer çocuk daimi dişi kanal tedavisi ile veya diğer çocuk diş  tedavileri ile tekrar sağlıklı hale getirilemeyecekse çekilmek zorunda kalır.

 • Süt dişlerinin çekimi ağrılı mı?

  Anestezi yapılan bölgede hissizlik olacağından işlem esnasında herhangi bir ağrı olmaz. Süt dişlerinin kökleri daha kısadır ve daimi diş gelirken süt dişleri eridiği için çekimleri çok basit bir işlemdir. Bazen sadece yüzeysel anestezi ile çekimleri mümkündür. İşlemden yaklaşık 1- 1,5 saat sonra ağrı kesici alınması tavsiye edilir ki anestezinin etkisi geçerken ağrı hissedilmesin. Çocuk süt dişi çekimi sonrasında çocuğun yetişkinlerde diş çekimi  gibi yaklaşık yarım saat çocuk diş doktoru tarafından verilen spançı ısırması önemlidir.

 • Süt Dişi erken çekilirse ne olur?

  Süt dişi normal değişme zamanından önce çekilirse, çekimden hemen sonra dişlerin düzeninin bozulmaması için yer tutucu yapılması çok önemlidir. Yer tutucu yapılmazsa komşu dişler çekim boşluğuna kayarak alttan gelecek kalıcı dişin yerini daraltabilir ve bu nedenle kalıcı dişlerde çapraşıklık ve yer darlıkları,alttaki daimi dişin sürememesi gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

 • Süt dişi çekiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

  Çekim yapılan taraf uyuşuk olacağından; çocuğun yanağını, dudağını ısırmaması için, ebeveyn çocuğu gözlemlemeli, sık sık ısırmaması hususunda uyarmalıdır.

  Çekimden sonra çekim yerine konulan gazlı bez tampon yaklaşık 15- 20 dakika sonra atılmalı, yerine tekrar bir şey konmamalıdır. Sürekli kuru tampon koymak kanamanın durmasını geciktirir.

  Çekimden sonra tükürüğü yutmak gereklidir. Çünkü tükürüğü dışarı tükürmek kanamanın devam etmesine sebep olur. Yara alanında oluşan pıhtının bozulmaması, iyileşmenin başlaması için önemlidir. Çekim bölgesini vakumlamamak da önemlidir.

  İşlemden yaklaşık 1-1,5 saat sonra 1 doz ağrı kesici içilmesi uygundur.

  Çekimin yapıldığı gün sıcak yememek ve içmemek gerekir.

  Halk arasında yaygın olarak söylenen "apseli diş çekilmez" ifadesi kısmen doğru olsada, enfeksiyonun her aşaması için geçerli değildir. Bu nedenle doktora danışmadan antibiyotik kullanılmamalıdır. Oluşan enfeksiyonun akut ve kronik aşamaları vardır. Akut dönem; mikroorganizmaların hızlı çoğaldığı, durup dururken başlayan şiddetli ağrı, gece ağrısı, diş hizasında yüzde sert şişlik, yüksek ateş ile belirti gösteren dönemdir. Bu dönemde ağrıyan dişe dokunulduğunda şiddetli ağrı hissedilir. Bu dönemde antibiyotik kullanılmalıdır. Antibiyotiği doktorun önerdiği şekilde düzenli kullanmak çok önemlidir, zira ilacın etki edebilmesi için kanda belli seviyeye gelmesi gerekmektedir.

  Enfeksiyon kronik aşamaya geçtiğinde, hasta biraz daha rahatlamıştır, yüksek ateş görülmez, gece ağrıları yoktur, dişetindeki şişlik yumuşak kıvamda, sivilce başı gibidir. Bir müddet sonra bu alandan iltihap akarak vücudu terk eder. Bu aşamada antibiyotik kullanmak şart değildir. Dişe kanal tedavisi uygulanması veya dişin çekilmesi ile drenaj sağlanarak, enfeksiyon bölgesi tedavi edilir. Kanal tedavisi veya çekim uygulanmazsa herhangi bir zamanda enfeksiyon tekrar akut aşamaya geçebilir. Yani halk arasında "iltihap kurutucu" olarak adlandırılan antibiyotik tek başına enfeksiyonun kalıcı tedavisini sağlamaz, mutlaka dişe uygun müdahale yapılmalıdır.

Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • PazarKAPALI
Gönder
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz!