İsmet Gökşen Cad.

Sirinyali, Lara - Antalya

0 242 247 4954

Klinik Randevu Hattı

0 533 890 2232

Whatsapp İletişim Hattı

Antalya Gülüş Tasarımı

, Gülüş Tasarımı

GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?

Nedir bu “gülüş tasarımı”? Gülüş tasarımı, gülümsemenizde yapmak istediğiniz tüm doğal ve estetik değişiklikleri bir diş hekiminin çeşitli tedavilerle sizin için mümkün kılmasıdır. Kendinize güveninizi arttıracak şekilde yeni bir gülüş tasarımı ile doğal, korkusuz bir gülümsemeye sahip olabildiğiniz bir işlemdir.

Kanal tedavisi, diş teli, dolgu ve diş çekimi gibi alışıla gelmiş ağız ve diş sağlığı hizmetlerine kıyasla, “gülüş tasarımı” ya da diğer adıyla “smile design” kulağa çok yeni geliyor olabilir. Nispeten yeni bir tedavi protokolü olsa da gülüş tasarımı aslında ağız ve diş sağlığınız ile de yakından ilgili.

Gülüş Tasarımında Ne Yapılır?

Gülüş tasarımı herkes için benzer işlemleri içeren bir tür diş bakım ya da güzellik paketi değildir. Gülüş tasarımına dişleriniz arasında oluşmuş boşlukların doldurulması, dişlerinizin şeklinin değiştirilmesi, dişlerinizin yerinin değiştirilmesi ve dişlerinizin görünüşü ya da renginde düzeltmeler yapılması gibi işlemler örnek verilebilir. Yine de gülüş tasarımının uzman diş hekimlerince uygulandığı ve hastanın ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkilenmemesinin özellikle üzerinde durulduğu unutulmamalıdır.

Gülüş Tasarımı ile Hangi Sorunlar Çözülebilir?

 • Dişte Sararma ve renk değişiklikleri
 • Kırık ve aşınmış dişler
 • Şekli Bozuk, Fazla Büyük ya da Küçük Dişler
 • Diş Arasındaki Boşluklar
 • Çarpık ve çapraşık Dişler
 • Diş Etinizin Fazla Görünmesi (Pembe Estetik)

Estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımı tedavilerinden faydalanmak için herhangi bir kısıtlama yoktur. Herkes güzel bir gülümsemeye sahip olmayı hak eder. Fakat yapılacak olan işlemin sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeyecek olmasına diş hekimleriniz dikkat etmekte ve herhangi bir sorun yaşanması ihtimaline karşı sizi uyarmaktadır.

Estetik diş hekimliği ağız ve diş sağlığınız için yapılan diğer tedavilerle beraber düşünülmesi gereken multi disipliner bir konsepttir. Burada diş sağlığınızın yanı sıra görsel etkenler de dikkate alınır ve bu etkenlere göre kullanılacak malzemeler ya da yapılacak işlem seçilir.

Gülüş tasarımı güvenli mi?

Estetik diş hekimliğindeki gülüş tasarımı ya da diş beyazlatma gibi hizmetler uzman diş hekimleri tarafından uygulanıyor. Diş hekimleri bahsi geçen işlemlerden herhangi birini uygulamadan önce bu işleminin hastanın sağlığına yapacağı olumlu ya da olumsuz tüm etkileri önceden göz önünde bulundururlar.

Sigara içiyorsanız ve dişlerinizde sararma problemi yaşıyorsanız gülüş tasarımında diş beyazlatma işlemi ile sararmış dişlerinizi beyazlaştırabilir ve sizi daha beyaz dişlere kavuşturabilir. Fakat sigara kullanımına devam etmeniz durumunda, dişlerinizdeki lekeler tekrar belirebilmektedir. Bu nedenle, diş renginizden memnun değilseniz ve dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız, işlem sonrası edinilen beyaz rengin devamlılığının korunabilmesi için sigarayı bırakmanız gerekebilir.

Gülüş Tasarımını Herkes Yaptırabilir Mi?

Diğer daha komplike tedavilere kıyasla gülüş tasarımı risk oranı az bir tedavi olsa da, uzman diş hekimlerine danışmadan tedaviye başlanmamalıdır. Gülüş tasarımı tedavisine başlamadan önce, yapılacak tedaviye uygun olup olmadığınızı diş hekiminiz belirleyecektir. Diş hekiminiz dişinizle yaşadığınız geçmiş sorunların raporlarını inceleyecek ve tüm dişlerinizi genel bir kontrolden geçirecektir. Diş sağlığınızı etkileyecek bir problem yaşayabileceğiniz tespit edilirse, diş hekiminiz tedaviyi bu hassasiyetinize göre planlayacak ya da başka bir tedavi tavsiye edecektir.

DİŞLER ARASINDA BOŞLUKLAR

Dişlerdeki Boşlukların Kapatılması

Kaplamalar dişlerin arasındaki boşlukları; boşluklar ister dar olsun ister geniş, kapatmak için kullanılır. Bu boşluklar bazen tek, geniş bir boşluk, bazen de dişler arasında birden çok boşluk olarak görünür. Dişler arasındaki bu boşluklara diş hekimliğinde Diestema denir

Biz burada, Myra Dental klinikte, köpek dişlerinin eksik olduğu veya yan kesici lateral dişlerin eksik olduğu birçok vakayı tedavi ettik. Estetik diş hekimliğinde yılların tecrübesi ile bu tip dişlerin görünümü;

 • Porselen kaplamalar kullanarak
 • Ortodontik diş teli tedavisi ile
 • İnvisalign şeffaf plakları kullanılarak kolayca düzeltebiliriz.

Eğer dişlerinizin arasında gerçekten büyük boşluklar varsa ve kaplamalar ideal çözüm olamazsa, o zaman çözüm köprü olabilir. Birçok insanın küçükken parmaklarını emmesinden kaynaklı dişlerin öne doğru itildiği, yanlarda boşlukların oluştuğu durumlar ortaya çıkar. Ayrıca yanlış yutkunmadan dolayı da dişler dışarı doğru açılır ve dişler arasında boşluklar oluşur. Zirkonyum Kaplamalar bu dişlerin çıkıntısını azaltmak ve aynı zamanda boşlukları kapatmak için kullanılır. Diş tellerine ihtiyaç duymadan, porselen kaplama kullanılarak boşlukların kapatılması hiç olmadığı kadar popüler hale gelmiştir. Boşluk olmayan dişlere ulaşmak sadece birkaç gün meselesidir. Eğer boşluksuz, mükemmel dişlere sahip olmak için kaç tane kaplamaya ihtiyacınız olduğunu öğrenmek isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçin.

GÜLÜNCE DİŞETLERİNİN GÖRÜNMESİ (GUMMY SMİLE)

Gülerken Diş Eti Gözükmesi ve Diş Eti Hatlarını Şekillendirme

Eğer düşük veya düzensiz diş eti çizginiz varsa bu durum diş etlerinin göründüğü gülümseme (gummy smile) olarak adlandırılır. Eğer diş etlerinizin hatları düzensiz ise Myra Dental Klinikte diş eti şekillendirmesi ile hayal ettiğiniz en güzel gülümsemeye kavuşabilirsiniz. Diş etlerinizin yeniden şekillendirilmesi işlemi ile dişlerinizi doğal oranlarına geri getirebiliriz. Buna ulaşmak için uygulanan iki prosedür vardır; basit yumuşak doku diş eti şekillendirmesi veya daha ileri durumlarda diş etlerini cerrahi kaldırma işlemi.

Düzgün bir hizada olmayan diş etlerinin görünümünü güzelleştirmek için, uzun olan diş etlerini düzeltiyor ve şekillendiriyoruz. Hangi tip tedavi uygulayacağımız, ne kadar fazla diş eti göründüğüne ve sizin için en uygun tedavinin hangisi olduğuna bağlıdır.

Eğer sadece bir milim diş eti aldırmayı düşünüyorsanız o zaman iyileşmesi birkaç saat alan diş eti şekillendirmesi tedavisi sizin için en çabuk ve en kolay olanıdır. İki milim ve fazla diş eti şekillendirilmesi için diğer tedavi yöntemi olan cerrahi diş eti şekillendirilmesi yöntemi gerekir. Bu yöntemde iyileşme süreci daha uzundur ve yaklaşık üç ya da dört ay kadar sürer. Çok yüksek Diş eti şekillendirmesi genellikle zirkonyum kaplamalarla birlikte yapılır çünkü kaplamasız diş etleri yeniden büyüyebilir. Bazen dikkat etmeniz gereken bir durum da diş eti kesildiğinde alttaki dişin renginin dişin normal rengine göre daha sarı kalabileceğidir. Bu sorun da zirkonyum kaplamalarla giderilebilir.

ÇARPIK VE ÇAPRAŞIK VE ÇAPRAŞIK DİŞLER

Çarpık ve çapraşık Dişlerin Düzeltilmesi:

Çarpık ve çapraşık dişler için uygulanan en yaygın çözüm yolu diş telleridir. Ancak diş teli takılan birçok insan, uygulamadan sonra dış görünüşlerinden utanmış ve eleştirilme eğilimi göstermişlerdir. Neyse ki, zirkonyum porselen kaplamalar gideceğiniz her yerde rahatsızlık duymadan gülümsemenizi sağlayacak etkili bir alternatiftirler.

Kliniğimizde, sizleri diş telleri olmaksızın dişlerinizi düzeltme olanağı sunabiliyoruz. Bizler, diş teli yerine invisalign şeffaf plak ya da zirkonyum porselen diş kaplamaları kullanarak sizlere diş düzleştirmede mükemmel bir alternatif yöntem sunabilmekteyiz. Böylece, en Çarpık ve çapraşık ve düzensiz gülümsemeler bile çok daha kısa bir sürede ve alışılagelmiş diş teli kullanımının verdiği rahatsızlık olmaksızın inanılmaz bir görünüme kavuşturulabilirler.

Porselen Kaplamalar ve İnvisalign Şeffaf Plak Neden Diş Telinden Daha İyi Bir Seçenektir?

Diş düzeltme vakalarının bazıları diş teli gerektirmez veya teller bu vakalarda en iyi çözüm yolu olarak görülmezler. Örneğin, bazı hastalarımızın hizalanmanın dışına çıkan sadece bir dişi varken diğer bazı hastalarımızda ise üst üste binmiş dişler mevcut olabilir ancak porselen kaplamalar veya invisalign şeffaf plaklar sorunu kolaylıkla çözer ve oldukça güzel bir gülümseme ortaya çıkarır. Oldukça sık rastladığımız başka bir örnek ise köpek dişlerinin, dişlerin geri kalanından daha belirgin bir görünüme sahip olmasıdır ve bu durumdaki dişlerin düzeltilmesi mükemmel sonuç verir. Zirkonyum porselen kaplamaları bu vakalarda kolaylıkla kullanabiliriz.

Dişlerinizin ister bir tanesi, ister bir kaçı diğerlerinden gerideyse bile, biz bu sorunu diş teli kullanmadan kolayca ve çabucak düzeltebiliriz. Çarpık ve çapraşık veya yanlış hizalanmış dişlerin inanılmaz derecede çeşitli nedenleri vardır. Özellikle dikkate değer bir örnek olarak, çoğu hastamızın çocukken başparmaklarını emmesi sonucunda dişlerinin öne doğru itilmesi durumunu verebiliriz. Kaplamalar aynı zamanda bu sorunlu dişlerin çıkıntısını azaltmak içinde kullanılabilir. Dişlerin Çarpık ve çapraşık olmasının sebeplerinin çok fazla olmasından dolayı, önemli olan tek şey bizim nasıl tepki verdiğimizdir. Birçok vakada, kliniğimizdeki diş hekimi laminate yaprak porselen kaplama ile gülüş tasarımı yaparak sizi birkaç gün içinde güzel ve düzgün bir gülümsemeye kavuşturur. Laminate veneer porselen kaplamalarımızı, genellikle ortalama doksan dakika süren, ağrısız iki randevuda uygulamaktayız. Oldukça uzun süren ve rahatsızlık verici olan diş teli uygulaması yerine, müşterilerimizin, tedavilerinin her aşamasını stressiz ve acısız geçirmeleri için kliniğimizde, diş düzeltme tedavisi için sadece birkaç saat geçirmeleri yeterlidir.

Çarpık ve çapraşık Dişlerin Düzeltilme Prosedürü Nedir?

Kliniğimizin Cerec CAD-CAM dijital sistemi sayesinde laminate veneer kaplamalarımızı, Çarpık ve çapraşık diş problemlerinizi ağrısız ve hızlı bir şekilde düzeltmek için kullanabilmekteyiz. Çok düşük bir ihtimalde olsa, lokal anesteziye ihtiyaç duyulması halinde, uzmanlığımız bu durumun vereceği rahatsızlığın en düşük seviyede olmasını sağlayacaktır. Çarpık dişleri ve çapraşıklığı diş teline ihtiyaç duymadan düzeltmek için laminate veneer porselen kaplamaları kullanmak artık her zamankinden çok daha popülerdir. Dişlerinizdeki sorunu gidermek için sadece birkaç gün yeterlidir. Mükemmel derecede düzgün dişlere sahip olabilmeniz için kaç tane kaplamaya ihtiyaç duyacağınızı öğrenmek istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin ve muayene için randevu alın, sizi seçeneklerinizin neler olduğu ve olası maliyet hakkında bilgilendirebiliriz.

Gülüşümü Düzeltmek Ne Kadar Sürer?

Mükemmel bir gülümsemeye sahip olmak için sabırsızlanıyor musunuz?  Bunun için sizi suçlayamayız. Çarpık ve çapraşık dişler, görünüşünüzle alakalı rahatsızlık duymanıza sebep olur ve ne kadar erken tedavi edilirse sonuç o kadar iyi olur.

Bilindiği üzere, simetrik olmayan gülümsemelerle baş edebilmenin tek yolu diş teli takmaktı. Şimdi ise, son teknoloji yöntemlerimizle, en bozuk gülümsemeleri bile çok daha kısa zaman dilimi içerisinde daha konforlu bir şekilde dönüştürebiliyoruz.

Çarpık ve çapraşık gülümsemeniz sadece sorunlu tek bir dişinizden de kaynaklanabilir veya birkaç dişinize birden tedavi gerekebilir. Tedavinizin ne kadar süreceği diş probleminizin netleşmesine bağlıdır. Ortalama olarak, laminate veneer kaplamalar, her biri yaklaşık doksan dakika süren iki ağrısız randevu ile yerleştirilir ve tedavi sadece üç haftada tamamlanır.

Cerec CAD CAM dijital sistem ile dişlerinizin laminate veneerleri aynı gün içinde tamamen dijital teknoloji ile üretilebilir.

Gülüş Tasarımı İşlemi Acıtır mı?

Hayır acıtmaz! Laminate veneer kaplama tedavisi yaptırmak çoğu vakada ağrısız bir süreçtir. Ortalama olarak, laminate veneer kaplamalar, her biri doksan dakikalık iki randevuda yerleştirilir ve tedaviden hemen sonra rutin hayatınıza dönebilirsiniz. Diş etlerinizde kısa süreli bir hassasiyet oluşabilir. Çiğneme ve konuşma aktivitelerinizin tamamen normale dönmesi biraz zaman alabilir. Aslında, kaplamalarla yaşayacağınız en kötü deneyim kısa uyuşukluk hissi olacaktır ve bu da çok düşük bir ihtimal olsa da lokal anestezi gerekmesi durumunda olur.

Gülümsemenizi düzeltmek için Laminate veneer kaplamalarınızı seçmenizle ilgili diğer harika bir haber de sonucu sadece üç hafta içinde görebilecek olmanızdır. Bu sonucu diş telleri ile elde etmek genellikle on sekiz ay ile iki yıl civarında sürer. Diş teli deneyimi olan herkes, özellikle tellerin sıkılaştırılması gerektiğinde bir miktar rahatsızlık verdiğini bilirler ve bu da kaplamaları onlar için ağrısız bir tercih haline getirir.

Eğer hala gülümsemenizi kaplamalarla düzeltmek ile ilgili endişeleriniz varsa bizimle iletişime geçmek için lütfen daha fazla beklemeyin. Tedavi süreci ile ilgili sizleri daha ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmekten ve endişelerinizi gidermekten memnuniyet duyarız.

RENGİ SARARMIŞ VE DEĞİŞMİŞ DİŞLER

Rengi sararmış ve değişmiş Dişlerin Tedavisi

Dişlerin rengi çok farklı nedenlerden dolayı değişebilir. Eğer çay ve kahveye düşkünseniz veya sigara içiyorsanız, dişlerinizde küçük çapta dış kaynaklı renk değişikliği meydana gelebilir. Bu durum genellikle beyazlatma yoluyla geçici olarak çözülebilir; bunun yanı sıra daha uzun süreli bir çözüm istiyorsanız porselen kaplamalar kullanılabilir.

Kliniğimizde, diş hekimlerimiz, size özel yapacakları kaplamalarla sizi daha parlak ve daha beyaz bir gülümsemeye kavuşturabilirler. Tek bir kaplama kullanılarak tek bir dişinizin düzeltilmesini de isteyebilirsiniz veya tüm dişlerinize de gülüş tasarımı uygulanmasını isteyebilirsiniz. Uzman diş hekimlerimiz, en iyi çözüm yolu hakkında size tavsiyelerde bulunacaklardır, ama son karar daima size aittir.

Kaplamalar Rengi Değişmiş Olan Dişlerime Nasıl Bir Çözüm Yolu Sunabilir?

Dişlerinizin rengini iyileştirmenin en etkin yollarından biri kaplamaların takılmasıdır. Laminate Veneer kaplamalar, ince porselenden imal edilmiş ve renk değiştirme gibi diş kusurlarını gizlemek için tasarlanmıştır. En ciddi renk bozulma vakalarında bile, kaplamalar kullanılarak dişlere parlaklıkları geri kazandırılabilir. Bu çözüm yoluyla, iç yüzeyinin renk değiştirmesi sebebi ile rengi sararmış ve değişmiş dişler Zirkonyum kaplamalar ile dönüştürülebilir. Bu sorun dişin sadece yüzeyini değil iç yapısını da etkiler. Bunun örnekleri, yaş, tetrasiklin renklenmesi ve florosizdir.

Uygulamadan Önce Yapmam Gerekenler Nelerdir?

Kaplamalarınızı yerleştirmeden önce, işlemler için hazır olmanız gerekir. Bu genellikle, dişlerinize kaplamaları yerleştirmeye uygun hale getirmek için yapılan diş şekillendirme işlemini kapsar. Bunun yanı sıra, bazı vakalarda sadece çok az bir hazırlık yapılması gerekebilir veya sadece küçük lekelenmeleriniz varsa hazırlık gerektirmeyen kaplamalar için uygun olabilirsiniz.

Diş kaplamalarınızın doğru şekilde yapılabilmesi için, diş hekiminizin, dişlerinizin ölçüsünü alarak kaplamalarınız için bir kalıp oluşturması gerekir. Daha sonra kaplamalarınızın şekli, boyutu ve rengine dair seçiminizi yaparsınız.

Eğer dişlerinizin sadece birine veya birkaçına kaplama yaptırıyorsanız, renk tonu seçerken dişlerinizin geri kalanının rengi ile uyum sağladıklarından emin olmalısınız. Kaplamalarınız takılmadan önce diğer dişlerinizin beyazlatılmasını talep edebilirsiniz. Bu da dişlerinizin genel görünümünü daha güzel ve uyumlu hale getirecektir.

Rengi sararmış ve değişmiş Dişlerin Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kaplamalarınızın hazırlanması, dişlerinize göre ayarlanması ve takılması sadece iki seans sürer. Bu süre boyunca, diş hekiminiz gülümsemenizi dönüştürecek kaplamalarınızı hazırlarken, aynı zamanda deneyiminizin tamamen ağrısız ve rahat olmasını da sağlar.

Gülümseme veya gülüş tasarımı hangi süreçleri içerir?

Her bireyin estetik gereksinimleri ve beklentileri birbirlerinden farklı olduğundan, yapılacak işlemler bireysel faktörler (yüz özellikleri, cinsiyet, yaş ve beklentiler gibi) dikkate alınarak belirlenir. Sağlık durumu kötü olan dişleriniz ve diş eti hastalığınız varsa, öncelikle bu dişler ve/veya diş etleri tedavi edilmelidir. Dişlerin renkleri laminate veneer dediğimiz yaprak porselenler kullanılarak düzenlenecekse ya da istenilen gülüş tasarımı tüm dişleri içermiyorsa, yapılacak olan tasarımın diğer dişlerle renk uyumunun sağlanması için diş beyazlatma (ağartma) işlemi yapılmalıdır. Diş eksikliklerinin bulunduğu durumda implant ve protez uygulamaları ile diş eksiklikleri telafi edilecektir ve görünüm düzeltilecektir. Gülümseme veya gülüş tasarımında kullanılan yöntemler arasında metal destekli porselen, zirkonyum destekli porselen veya tam seramik materyallerden üretilen porselen kaplamalar, implant tedavisi, ortodontik tedavi ve dişeti tedavileri düşünülebilir.

Kişiye özel tedavi planlaması tamamlandıktan sonra öncelikle dolgu veya kanal tedavisi gibi tedaviler tamamlanır. Ardından diş etlerinin seviye bozuklukları tekli veya çoklu dişler dahil edilerek düzenlenir. Ancak bu işlemler her zaman şart değildir. Diş eksikliğinde planlanan implant işlemleri ve gerekli görülen diğer cerrahi uygulamalar yapılır. Cerrahi uygulamaların iyileşme süreleri tamamlandıktan sonra gerekirse diş beyazlatma işlemleri uygulanır. Bu aşamadan sonra, dişlerde görsel ve şekil kusurları olduğunda, laminate kaplamalar veya diş kaplamaları devreye girer. Porselen lamine uygulamalar için, genellikle dişlerde minimum aşındırma yapılır veya bazı durumlarda hiç aşındırma yapılmaz. Provalar sırasında hastanın fikirlerini alınarak hazırlanan kaplamalarda birtakım değişiklikler yapılabilir. Tüm bu diş eti ve dişlerde yapılan uygulamalara ek olarak provalar sırasında dudak şekli ve konturu da dikkate alınır ve hastayla birlikte amaçlanan gülüş tasarıma son şekli verilir.

Gülümseme veya gülüş tasarımı kimler için uygundur?

Gülümseme tasarımı, gülümsemesinden memnun olmayan herkese uygulanabilir.

Gülümseme tasarımına kaç diş dahil edilir?

Gülümseme tasarımına dahil edilecek diş sayısı, kişinin gülümseme hattına göre belirlenir. Gülümseme hattı, alt dudağın sahip olduğu kavisin, gülümseme sırasında üst çene kesici dişlerinin ısırma kenarlarının kavisi ile ilişkisi olarak tanımlanır. Bukkal koridor, arka dişlerin yanağa bakan yüzeyleri ile birey güldüğünde dudağın köşeleri arasında, gülümsemeye derinlik ve doğallık veren bir boşluktur. Bazı durumlarda bukkal koridor boşluğu normalden daha fazla olabilir, gülüş esnasında siyah boşluklar olarak görünür ve düzenlenmesi gerekir. Bu nedenlere bağlı olarak, gülümseme veya gülüş tasarımına dahil edilmesi gereken diş sayısı arttırılabilir. Genellikle üst ön 6 diş, üst ön 8 diş veya üst ön 10 diş uygulamalarını içeren gülümseme veya gülüş tasarımında, alt ve üst çene arasındaki renk uyuşmazlığını önlemek için bazı durumlarda da dişlerin ideal kapatma ilişkisinin sağlanabilmesi için alt ve üst çene genellikle tedaviye dahil edilmelidir. Diş hekiminiz detaylı muayenenizi yaptıktan sonra, istediğiniz gülüş tasarımına göre kaç dişin tedaviye dahil edilmesi gerektiğini sizinle paylaşacaktır.

Gülüş tasarımı kaç gün sürer?

* Panoromik ve periapikal Xray ile radyolojik ve klinik olarak muayene edilmesi

* Elde edilen verile göre tedavi planı oluşturulması

* Gerekli durumlarda dolgu, kanal tedavisi ve diş eti tedavilerini uygulanması

* Dişlerin gerekli ise aşındırılarak hazırlanması

* Hazırlanan diş yüzeylerinin ölçülerinin alınması ve diğer gerekli laboratuar kayıtlarının alınması

* Aynı gün geçici kaplamalar yapılması

* Laboratuvar aşamaları

* Prova aşaması

* Diş kaplamalarının ağızda uyumlanması ve yapıştırılması

Bu prosedür genellikle 5-7 iş günü sürer. Ancak, bazı durumlarda iş günleri uzatılabilir,

Yaptırdığım Gülüş tasarımını ne kadar süre kullanabilirim?

Kaplamaların ömrü iyidir ve doğru koşullar mevcutsa ve doğru teknikler uygulanırsa özellikle dayanıklıdırlar. Ancak kaplamaların ömrünü belirleyen faktörler arasında; kullanılan materyal, hastanın diş fırçalama alışkanlığı, hastanın diş fırçalama tekniğinin doğu olması, hastanın diş fırçaladıktan sonra diş ipi ile dişlerin ara yüzeylerini temizlemesi, hastanın diş sıkma veya diş gıcırdatma gibi kötü alışkanlıklarının olmaması, kaplamaların üretildiği laboratuvarın işçiliğinin iyi olması gibi faktörler yer almaktadır. Hasta dişlerini ve mevcut kaplamalarının düzenli bakımını sağladığında, kaplamaların hazırlık aşamalarında bir sorun yoksa, hazırlanan kaplamalar çok uzun süre kullanılabilir.

Gülüş tasarımında dişler ne zaman kaplanır?

Diş kaplamasında dişin tüm yüzeylerinden aşındırma yapılmaktadır. Diş kaplamaları, dişleri belirli malzemeler ile kaplamak için kullanılır. Diş kaplaması, fonksiyonel olarak dişi korumak veya dişin görünümünü düzeltmek için estetik amaçlar ile yapılır. Estetik amaçlı yapılmazsa, diş çürümesi, kırık diş dolgusu, diş çekimi ve ağızdaki boşlukların tedavisi ve kısacası dişlerin düzenlenmesi ile ilgili birçok prosedürde kullanılabilir. Koruyucu diş hekimliğinin en önemli yapı taşları olan diş kaplamaları fonksiyonel amaçlar için yapılır.; diş eksikliği varsa, bu boşluğun implantlar ile tedavi edilemediği durumda (ekonomik veya kişinin sahip olduğu sağlık problemleri nedeniyle), boşluğun önündeki ve arkasındaki dişler belirli prensipler dahilinde aşındırılır ve diş köprüsü tedavisi yapılır. Diş köprüsü hazırlanırken de dişin tüm yüzeylerinden aşındırma işlemi yapılır. Dişlerde çok fazla madde kaybı veya çok büyük kırıklar ve çatlaklar varsa, dişlerin işlevini tekrar korumak ve güçlendirmek için önlemler alınması gerekir. Bu kaplama işlemleri belirtildiği gibi estetik amaçlar için yapılabilir. Dişlerin aşırı renk değişikliği şeklinde ciddi sorunlar varsa veya bu durumda da kaplanabilir. Bu durumda, duruma göre farklı teknikler uygulanır.

Gülüş tasarımında dişler daha az aşındırılabilir mi?

Laminate veneer dediğimiz yaprak porselen işleminde diş yüzeyinin sadece ön yüzü veya prepless olarak adlandırılan lumineers kaplama işlemlerinde diş yüzeyinden hiç aşındırma yapmadan gülüşünüzü değiştirmek mümkündür. Bu yöntemler ile dişlerin ön bölgesindeki kötü görünüm düzeltilir ve estetik bir görüntü oluşturulur. Uygun olduğu diğer durumlar arasında lekelenme, çarpık ve orantısız dişler yer almaktadır ve bu durumlarda güvenle uygulanabilir. Bu tedavi yönteminde, kaplama materyali olarak genellikle güçlendirilmiş tam seramik malzemeler kullanılır ve hastaya güzel bir estetik görünüm kazandırır. Bu materyaller doğal diş yapısına ışık geçirgenliği, dayanıklılık gibi birçok özelliği bakımından benzerlik göstermektedir.

Dişlerinizin yüzeylerinden ne kadar aşındırma yapılacağı hekiminiz tarafından yapılan detaylı muayene sonucu belirlenecektir. Hangi tedavi yöntemine daha uygun olduğunuz muayene ile belirlenmektedir. Dişlerin birbirleri ve karşı çenedeki dişler ile olan ilişkisi, daha önceden yapılmış dolgu veya kanal tedavilerinin olması, gibi birçok faktör tedavi yönteminin belirlenmesinde önemlidir.

Gülüş tasarımındaki kaplamalar hangi malzemeden yapılır?

DİŞ KAPLAMA ÇEŞİTLERİ:

Diş kaplamaları diş hekimliğinde farklı malzeme ve tekniklerle uygulanır. Diş kaplamaları kullanılan malzemeye göre adlandırılır. Biyolojik ve fiziksel özelliklerine göre, bugün tüm çeşitler ağızda uygulanabilir.

* Metal destekli porselen kaplamalar

* Zirkonyum destekli porselen kaplamalar

*Güçlendirilmiş tam seramik diş kaplamaları

* Metal destekli porselen diş kaplamaları

Yıllardır kullanılmakta olan bu yöntemde diş tüm yüzeylerinden aşındırılır. Aşındırma işlemi bittikten sonra dişlerin ölçüleri alınır. Laboratuvarda, metal alt yapı üzerine diş teknisyeni porselen tabakayı özel fırçaları ile tabaka halinde uygular ve dişin şeklini verir. Karşı çenedeki dişlerle diş temaslarını ayarlar ve estetik görünümü tamamlar. Diş hekimi, hastanın ağzında hazırlanan diş kaplamasının rengini ve oturmasını kontrol eder. Gerekli düzeltmeler varsa yapılır. Düzenlemeler yapıldıktan sonra, kaplama diş yüzeyine yapıştırılmaya hazırdır. Bu prosedür 6-10 iş günü sürer.

Metal destekli diş kaplamaları çok dayanıklı kaplamalar olması ve fiyatlarının uygun olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bununla birlikte, günümüzde metal içeren kaplamalar, diş etinin kenarında gri renklenmelere neden olabilir, bazı bireylerin metal kaplama içerisinde bulunan malzemelere alerjisi olabilir ve metal destekli porselen kaplamalarda ideal kalınlıkta malzeme dayanıklılığı etkiler. İdeal kalınlığın sağlanması için dişten daha fazla aşındırma yapma ihtiyacı nedeniyle çok fazla tercih edilmemektedir.

* Zirkonyum destekli porselen diş kaplama

Zirkonyum yapısal olarak metal alaşıma benzer. Estetik olarak tatmin edici sonuçlar elde etmek için tercih edilen kaplama çeşididir. Işığı doğal dişler gibi yansıtır ve diş etlerinin kenarındaki renk değişimine neden olmaması en büyük avantajlardan sadece birkaçıdır. Ve metal destekli kaplamalar kadar dayanıklıdır.

Uygulama tekniği olarak bilgisayar destekli CAD CAM sistemleri ile üretilen zirkonyum dental kaplamalar, tek dişlerde yapılan kaplamalarda ve bir veya daha fazla dişin eksik olması durumunda yapılan köprülerde başarıyla kullanılmaktadır. Malzeme rengi ağızdaki diş rengiyle aynı olduğundan, metal kaplamalarda olduğu gibi renk kaplamasının opak tabakasını kullanmak gerekli değildir. Bu nedenle kaplama yapılacak dişte metal destekli porselen kaplamalara göre daha az aşındırma işlemi yapılarak uygulanabilir.

Zirkonyum kaplamalar özel stabilize edici yapıştırıcılar ile dişlere sabitlenir. İmplant uygulamalarında zirkonyum uygulanmış porselen kaplamalar, biyolojik uyumlulukları nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen diş köprüleri ve kaplamalardır. Bu prosedür 5-7 iş günü sürer.

* Güçlendirilmiş Tam seramik diş kaplamaları

Alt yapısında porseleni güçlendiren veya tamamen blok olarak güçlendirilmiş porselenden yapılmış ve estetik olarak geliştirilmiş diş kaplamalarıdır. Bu tür diş kaplamaları, diğer diş kaplamalarında olduğu gibi metal altyapı veya zirkonyum altyapıya sahip değildir.

Güçlendirilmiş tam seramik malzemelerin ışık geçirgenliği çok iyi ve doğal dişe en yakın geçirgenlik olduğundan, doğal dişe en yakın ve en üstün estetiği sağlarlar. Diş eti seviyesinde gri renk üretmez. Zirkonyum veya metal altyapı içermediğinden bu tür diş kaplamalarına kıyasla diş yüzeyinde daha az aşındırma yapılır. Bu nedenle, sıcak veya soğuk hassasiyeti çok düşüktür. Alerjik reaksiyon gözlenmez. Bu prosedür 3-5 iş günü sürer.

Güçlendirilmiş Tam seramik materyaller

VİTA SUPRİNİTY

Vita Suprinity, güncel teknoloji ile üretilen yeni nesil bir diş kaplama malzemesidir. Güçlendirilmiş tam seramik malzemeye zirkonyum eklenmesi ile elde edilen ilk zenginleştirilmiş üründür. Hiçbir şekilde metal içermediğinden, gri renklenmeye neden olmaz. Vita Suprinity klinik olarak güvenle kullanılır. Birçok diş kaplama malzemelerine göre kırılması olası değildir ve uzun ömürlü ve güçlüdür. Çok sayıda farklı bloğa sahip Vita suprinity beyazlatma renk tonları ve doğal diş renklerini de içeren çok geniş bir renk skalasına sahiptir. Tek diş kaplamalarından çok üyeli diş kaplamalarına kadar, restorasyonlar doğal dişler ile renk uyumsuzluğu göstermez. Özellikle tek diş kaplamalarında Vita suprinity de makyaj denilen renk tonu ayarlama işlemi yapılabilir ve ayrı ayrı ayarlanabilir.

VİTA Suprinity, ön ve arka bölgedeki tek tabakalı veya çok katmanlı diş kaplamaları, implantlar, seramik dolgular ve laminate veya prepless laminate kaplamalar için oldukça gelişmiş bir malzemedir. Yüzde 10 zirkonyum ve yoğun tam seramik içeren bloklar sayesinde, son derece dayanıklı ve doğal dişlerin görünümünde estetik diş kaplamaları hazırlamak mümkündür. Üstün güç ve güvenilirlik istatistiklerine ek olarak, Vita Suprinity, diş kaplamalarınızın yapımında mükemmel şeffaflık sağlar.

CELTRA Duo

Celtra duo, dentsply tarafından üretilen yeni nesil bir kaplama malzemesidir. İleri teknoloji ile tasarlanan malzeme, %8 zirkonyum içeren güçlendirilmiş bir cam seramiktir. Celtra duo, ışık geçirgenliği sayesinde son derece doğal görünümlü bir kaplama hazırlama fırsatı sunar. Celtra duo, içerdiği zirkonyum sayesinde cam seramik malzemenin doğal görünümünü ve estetiğini ve dayanıklılığını sağlar. Celtra duo’nun avantajları, güzel bir estetik sağlayan mevcut malzemelerin en iyileri arasındadır. Celtra Duo, cam seramik malzemenin mükemmel şeffaflığı ve ışık geçirgenliği sayesinde mükemmel estetik sonuçlar sağlar ve hem ön hem de arka dişlerde kullanım için esneklik sunar. Celtra duo metal alaşımı içermez, bu nedenle diş eti etrafında çirkin görünümlü gri renk oluşmaz. Celtra duo, uzun süre kullanılabilen bir malzemedir, çünkü güçlü, dayanıklıdır ve diğer birçok diş kaplama malzemesine kıyasla çatlama veya kırılma olasılığı düşüktür. Celtra duo, Hollywood beyazı olarak bilinen beyazlatma renkleri de dahil olmak üzere her gölgede bulunan bir cam seramik zirkonyum bloğundan yapılmıştır ve birçok renk seçeneğine sahiptir. Tek diş kaplamasını yenilemek için Celtra duo blokları oldukça kullanılışlıdır. Çünkü diğer dişlere uyumlu olan estetiği sağlamak oldukça kolaydır.

Emax:

Emax, lityum disilikat camına dayanan ve kuvars, lityum dioksit, fosforoksit, alümina, potasyum oksit ve eser elementlerden oluşan tamamen seramik bir kaplama sistemidir. Tüm emax bazlı seramik protezler, mükemmel estetiği, dayanıklılığı ve dayanıklılığı nedeniyle kozmetik diş hekimliğinde hızla yaygınlaşmaktadır.

IPS e. max CAD, CAD/CAM uygulamaları için yenilikçi bir lityum disilicate (LS2) cam seramiktir. Bu sistem, yüksek estetik kaliteyi ve mükemmel kullanım kolaylığını birleştirir. Diğer CAD/CAM malzemelerinin aksine, IPS e. max CAD kapsamlı gösterge spektrumundadır. Renkler ve blok boyutları mükemmel esneklik sunar. Test edilmiş ve onaylanmış, koordineli simülasyon malzemeleri sistemi tamamlar. IPS e. max CAD, malzemenin mavimsi bir renk özelliğine sahiptir ve kolayca frezelenir. Fırınlama işlemi sonrası IPS e. Max’in dayanıklılığı artar, diş rengi ve mükemmel parlaklık gibi arzu edilen estetik özelliklere ulaşır. Emax, lityum disilikat camına dayanan ve kuvars, lityum dioksit, fosforoksit, alümina, potasyum oksit ve eser elementlerden oluşan tamamen seramik bir kaplama sistemidir.

Gülüş Tasarımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 •  Antalya’da Gülüş Tasarım Fiyatları Ne Kadar?

  Gülüş tasarımı herkese aynı şekilde uygulanan standart bir ağız ve diş sağlığı tedavisi değildir. Bu nedenle önceden belirlenmiş bir gülüş tasarımı fiyatı yoktur. Hastaya uygulanan tedavi işlemlerine göre, hastaya özel olarak bir fiyatlandırma yapılmaktadır. Gülüş tasarımı tedavisi için yapılan fiyatlandırma hasta üzerinde uygulanan işlemlerin sayısı ve türü ile bu işlemleri uygularken kullanılan teknolojik aletlere, diş hekimi tecrübesine, dişe uygulanan tedavilere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 • Zirkonyum ve Güçlendirilmiş Tam Seramik Kaplamalar arasındaki fark nedir?

  Güçlendirilmiş tam seramik diş kaplamalarının ışık geçirgenliği zirkonyum diş kaplamalarından daha fazladır. Güçlendirilmiş tam seramik diş kaplamaları ile üretilen kronlar daha doğal ve estetik bir görünüme sahiptir. Öte yandan zirkonyum kronlar, güçlendirilmiş tam seramik diş kaplamaları kronlarından çok daha dayanıklıdır ve uzun süre kullanılabilir.

 • Gülüş Tasarımında Lazer Kullanılıyor mu?

  Evet, diş etlerini şekillendirmek için lazer kullanıyoruz.

 • Tedavi Sürecinde Ağrı Hissedecek miyim?

  Bölgeyi tamamen uyuşturmak için lokal anestezi kullandığımızdan dolayı tedaviniz süresince hiçbir ağrı hissetmeyeceksiniz.

 • Normal bir Şekilde Yemek yiyebilir miyim?

  Evet, tedaviden hemen sonra normal bir şekilde yiyip içebilirsiniz.

 • Diş Etlerim Kanayacak mı?

  Tedaviden hemen sonra diş etleriniz çok az bir miktar kanayacak fakat genellikle bir iki saat içerisinde iyileşecekler ve kanama duracak.

 • İyileşmesi Ne Kadar Sürecek?

  Genellikle diş etlerinin tamamen iyileşmesi birkaç hafta sürebilir ama vakaların büyük çoğunluğunda normale dönmeleri için gereken süre birkaç gündür.

 • Diş Eti Şekillendirme Tedavisi Fiyatı Ne Kadar?

  Yapılacak olan tedavinin maliyeti, diğer hangi tedavilerin dahil olduğuna göre değişir. Kliniğimizde muayene olarak tam bir fiyat alabilirsiniz.

 • Kaç Randevu Gerekli?

  Diş eti şekillendirilmesi için sadece bir randevu yeterli olacaktır.

Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • PazarKAPALI
Gönder
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz!