Süt Dişi Enfeksiyonları

İçindekiler

Süt Dişi Enfeksiyonları, Süt Dişi Enfeksiyonları

Süt Dişi Enfeksiyonları Hakkında

Giriş: Süt dişlerinin kemik içinde yayılan enfeksiyonu (mikropların vücuda girmesi durumu) daimi dişler üzerinde birtakım zararlı etkiler yapabilmektedir. Süt dişinin yaygın enfeksiyonu alttaki daimi dişlerde doku bozuklukları ve şekil değişiklikleri gibi gelişimsel bozukluklara yol açabilmektedir. Ayrıca süt dişine bağlı enfeksiyonun daimi dişte kiste neden olabileceği, daimi dişin kök gelişimini geçici olarak duraklatabileceği bildirilmiştir. Bunun yanında, enfeksiyonun kemiği aşırı eritmesi sonucu, enfekte süt dişinin çekimini takiben, alttaki daimi dişin vaktinden önce, olgunlaşmadan sürebildiği bilinmektedir.

Bu vakada, sağ üst 1. küçük azı dişi süt dişinden kaynaklanan yaygın enfeksiyon nedeniyle kaybedilmiştir.

Vaka: Daimi dişinin aşırı sallanması şikayeti ile kliniğimize getirilen 6 yaşındaki kız çocuğunun velisinden alınan bilgiler ışığında sağ üst süt birinci azı dişinin çürük nedeniyle kırıldığı, ilgili bölgede şişlik olduğu ve hastanın antibiyotik kullandığı öğrenildi. Ağız içi muayenede sağ üst süt birinci azı dişine ait kök parçaları görüldü (Resim 1). Daimi birinci küçük azı dişinde doku bozukluğu olduğu (Resim 2) ve aşırı sallandığı gözlendi. Radyolojik muayene sonucu bu dişin etrafında geniş enfeksiyon alanı olduğu ve kök gelişiminin 1/3 oranından daha az olduğu izlendi (Resim 3). Daimi diş etrafındaki süt dişine ait kök parçalarının ve daimi dişin çekimine karar verildi. Çekilen daimi diş incelendiğinde sinir dokusunun canlılığını kaybettiği ve kökün etrafında yaklaşık 1cm çapında iltihabik doku olduğu gözlendi (Resim 4).

Sonuç: Bu vakada daimi dişin sinir dokusu canlılığını kaybetmiş, kök gelişimi etkilenmiş ve diş kaybedilmiştir. Süt dişinin kemik içine ilerleyen enfeksiyonunun daimi dişte sadece doku anomalilerine neden olmadığı, bununla birlikte daimi dişin kaybına da sebep olabileceği görülmüştür. 

Bu vaka, daimi dişlerin sağlıklı bir şekilde sürebilmesi için süt dişlerinin sağlığının ve çocuklarda ağız diş bakımının önemini vurgulamaktadır.

Yazar Kübra Bektaş Hakkında

Gönder
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz!