Çocuk Diş Tedavisinde Fissür Örtücüler

İçindekiler

Fissür Örtücüler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fissür Örtücü, Fissür Örtücüler

Fissür örtücü azı dişlerde diş çürüğünü önlemek amacıyla çürüksüz veya mine çürüğü bulunan dişlere yapılan koruyucu diş hekimliği uygulamasıdır. Dişlerin çiğneme yüzeylerinde bulunan derin ve dar girintiler; temizlenmesi zor ve çürüğe yatkın bölgelerdir. Bu bölgeler; şeffaf, renkli veya beyaz fissür örtücülerle örtülerek çürük oluşumu engellenmeye çalışılır. Yeterli ağız bakımının sağlanmadığı durumlarda, fissür örtücü uygulanmış dişlerde çürük oluşabilir. Dikkat edilmesi gerekenler: Fissür örtücüler kırılabilir. Bu nedenle fissür örtücülerin düzenli aralıklarla takip edilmesi gerekir.

Hastalar, çocuk diş hekiminin tavsiyeleri doğrultusunda kontrollere gelmelidir.

Fissür örtücüler zararlı mı?

Fissür örtücüler zararlı değildir. Aksine, çürük riski olan dişlerde koruma amacıyla yapılır. Sağlam diş üzerine yapılmalıdır, şüpheli çürükler kontrol edilmeli, iç tabakaya ilerleyen çürük odakları temizlenmelidir. Koruyucu dişhekimliği uygulamalarından biri olan fissür örtücüler toplum ağız ve diş sağlığı için ileriki yaşlara yönelik çok faydalıdır. Dünya Diş Hekimleri Birliği ve Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından da çürük riski yüksek olan çocuklara uygulanması tavsiye edilmektedir.

Kaç yaşında fissür örtücü yapılmalı?

Dişin sürmesinden sonraki ilk 4-5 yıl içinde fissür örtücü yapılabilir. Eğer bundan sonra dişte çürük oluşmamışsa çürük riski olmadığı düşünülür ve fissür örtücüye gerek yoktur. Eğer ailede anna babada çok sayıda çürük ,dolgu ve kaplama gibi diş tedavileri mevcutsa çocuğu koruma amaçlı fissür örtücü tavsiye edilir.

Fissür örtücü için dişten kazıma yapılır mı?

Bu işlem için dişten kazıma yapılmaz. Dişin üzerindeki plak temizlenerek fissür örtücü uygulanır. Fissür örtücü için kullanılan malzeme akışkan özellikte bir dolgu malzemesidir ve dişin üstündeki girinti çıkıntıları doldurarak buralarda korumalı ve daha düz bir yüzey sağlar. İşlem diğer diş tedavilerine nazaran çok basit bir tedavidir. Özellikle diş doktoru korkusu olan çocuklarda çocuğa önce fissür örtücü tedavisi yapılarak çocuğun diş doktoru korkusu giderilebilir.

Gönder
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz!