Çocuk Diş Tedavisi: Paslanmaz Çelik Kron (Kaplama)

İçindekiler

Paslanmaz Çelik Kron

Paslanmaz Çelik Kuron, Paslanmaz Çelik Kron (Kaplama)

Paslanmaz çelik kron (kaplama) ileri derecede doku kaybı olan dişlerde ve pulpa tedavisi (amputasyon, kanal tedavisi) görmüş dişlerde uygulanan metal kaplamalardır.

Paslanmaz çelik kronlar ile hızlı ve etkili bir şekilde çok fazla madde kaybına uğramış çocuk süt dişi ya da çocuk daimi dişi korunmuş ve ağızda tutulmuş olur. Prefabrik metal kaplamalar olan paslanmaz çelik kronlar, her diş için ayrı özellikte hazır bir formdadır ve diş üzerinde uyumlanarak hızlı bir şekilde uygulanır.

  • Çocuğunuzun dişine göre uyarlandıktan sonra dişe yapıştırılır.
  • Metal renginde olduğundan estetik değildir.
  • Uygulama esnasında lokal anesteziye ihtiyaç duyulabilir.

Bu tedavi uygulanmazsa çürük ilerleyebilir, dişteki doku kaybı artabilir, ikincil çürükler oluşabilir.

Dikkat Edilecek Hususlar

İşlem sonrasında uygulama yapılan bölgenin 2 saat süreyle kullanılmaması, 2-3 gün sakız, lokum gibi kaplamanın yerinden çıkmasına neden olabilecek yapışkan gıdaların çocuğa verilmemesi gerekmektedir.

Kaplamanın düşmesi durumunda acil olarak hekiminize başvurunuz.

Paslanmaz Kronlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Paslanmaz çelik kron dışında başka bir tedavi var mı?

Paslanmaz çelik krona bir alternatif de Dijital Diş Hekimliği ile üretilen kişisel kronlardır. Bu sistemde çocuğun ağzından bir kamera ile digital ölçü alınır ve diş bilgisayrda tasarlanıp 15 dakika içinde hazırlanıp dişe yapıştırılır. Digital CAD-CAM teknolojisi ile üretilen çocuk diş kaplamaları diş renginde ve diş sertliğine yakın sertliktedir.

PÇK dışında, daha estetik olması yönüyle zirkonyum ve fiber kaplamalar da kullanılır. Bu seçeneklerden herhangi biri madde kaybı fazla bir dişte uygulanabilir. Paslanmaz çelik kron çocuk süt dişi ya da daimi dişi çok zarar gördüğünde dişi ağız içinde yerinde ve fonksiyonda tutmak amacıyla yapılır. Paslanmaz çelik kron dolgu yapılamayacak kadar harap olmuş dişlere uygulanan bir tedavi şeklidir.

Daimi dişlere paslanmaz çelik kron yapılır mı?

Daimi dişlere Paslanmaz Çelik Kron çocukluk döneminde aşırı madde kaybı durumlarında geçici olarak yapılır. Çocuğun büyüme gelişimi tamamlandıktan daimi kaplama PÇK’nın yerine yapılır. Bu dönem için bir geçiş tedavisi olarak kullanılır.

Paslanmaz çelik kuron ön dişlere yapılır mı?

Paslanmaz Çelik Kron estetik modifikasyonlarla ön dişlere de yapılır. Ancak alternatifleri bulunduğundan, çok tercih edilmemektedir. Kompozit, zirkonyum, fiber kaplama, Digital CAD-CAM Kronlar alternatif materyallerdir.

Gönder
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz!