İsmet Gökşen Cad.

Sirinyali, Lara - Antalya

0 242 247 4954

Klinik Randevu Hattı

0 533 890 2232

Whatsapp İletişim Hattı

Antalya Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği Nedir?

Doğumdan ergenliğe kadar çocukların ağız diş sağlığı ile ilgilenen, süt ve erken daimi dişlenme döneminde çürük oluşumunun engellenmesi için koruyucu uygulamaların yapıldığı, süt dişlerinde ve daimi dişlerde çürüğe veya travmaya bağlı madde kayıplarında restoratif ve pulpa tedavilerinin uygulandığı, diş kaybı durumunda ark bütünlüğünün korunması amacıyla yer tutucu uygulamalarının yapıldığı diş hekimliği dalıdır.

Çocuk diş tedavilerinde erken teşhis çok önemlidir. Çocuğunuzun diş çürüğüne bağlı olsun-olmasın herhangi bir diş rahatsızlığı varsa en kısa sürede randevu alıp kontrol ettirmenizde büyük fayda vardır.

Erken teşhis ve tedavi ile olası diş kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Genellikle erken yaşlarda ortaya çıkan çapraşık (düzensiz) dişlerin tedavisi de mümkündür.

Eğer diş çürüğünüz ve/ya diş çapraşıklığı rahatsızlığınız varsa; ister ONLINE RANDEVU formunu doldurarak isterseniz mesai saatleri içerisinde sağ alt köşede bulunan ONLINE DESTEK linkine tıklayabilirsiniz

Tedavi planı

Çocuk diş hekimliği için özel düzenlenmiş çocuk diş kliniğinde pedodonti alanındaki bütün tedaviler uygulanır. Çocuk diş hekimi hastanın şikâyeti ne olursa olsun bütün ağzı kapsayan bir muayene yapar ve bulgulara göre tedavi planlamasını veliye sunar. Bu tedavi planlaması, çocuğun şikâyetine yönelik dişlerine hangi tedavilerin uygulanabileceğinin yanı sıra çocuğun ağız sağlığını iyileştirmeye yönelik koruyucu tedavileri de içine alır.

Çocuk Diş Hekimi (Pedodontist)’in yaptığı tedavi planlamasında amaç, mevcut şikâyetlerin giderilmesi ve gelecekte sorun oluşturabilecek durumlar için önlem almaktır. Bu muayene ve tedavi planlaması yapılmadan önce hastanın genel sağlık ve aile bilgilerini ve geçmiş diş hekimliği deneyimlerini öğrenmek önemlidir. Bu bilgilerin alınması en uygun ve en gerçekçi tedavi seçeneklerinin sunulmasını sağlar.

Çocuk Diş Hekimi (Pedodontist), bebeklikten itibaren süt dişlerinin bütün tedavilerini takip ederek çocuğun daimi dişlenmeye sağlıklı geçişi sağlar. Süt ve daimi dişlerin bir arada ağızda bulunduğu karma dişlenme döneminde de genç daimi dişlerin ileriki yıllara sağlıklı ulaşmasını hedefler. Çocuk Diş Hekimi (Pedodontist), yapılması gereken tedavilerin, alınması gereken önlemlerin ağız sağlığı ve genel sağlık için faydaları konusunda ebeveyne bilgi verir. Daimi dişlenmeye sağlıklı geçiş, ömür boyu ağız diş sağlığı için ilk basamaktır.

Çocukların tedavileri sırasında, çocuğun uyumunu sağlamak amacıyla, yaşına uygun bazı davranış yönlendirme yöntemleri kullanılır. Bu yöntemler aynı zamanda çocuğun gelecekte diş hekiminden korkmamasını da sağlar.

Çocuk hastanın yaşına ve yapılan tedavilere uygun kontrol aralıkları belirlenerek hastanın düzenli olarak Çocuk Diş Hekimi (Pedodontist)’e muayene olması da bu tedavi planlamasına dahildir. Bu kontrollerde çocuğun ağız sağlığı için alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı gözlemlenirken çocuk ve ebeveyn için de yeni bir motivasyon kazandırılır.

Ayrıca çocuk diş hekimi aşağıdaki konularda da hizmet sunar:

• Çürük risk değerlendirmesi,

• Ağız bakımı ve sağlığı konusunda bilgilendirme,

• Koruyucu diş temizliği ve flor uygulamaları,

• Beslenme ve diyet önerileri verme,

• Kötü alışkanlıklar konusunda danışmanlık (örn: emzik kullanımı ve parmak emme),

• Ortodontik sorunları olan hastaların teşhisi ve yönlendirilmesi,

• Erken süt dişi kaybı sebebiyle oluşan veya kalıtımsal diş boşluklarının tedavisi,

• Ülser, kısa frenulae, mukoseller ve pediatrik periodontal hastalık dahil olmak üzere diş eti hastalıklarının tedavisi,

• Kırık, sallanan diş veya diş çatlakları gibi diş yaralanmalarının tedavisi.

Çocuk diş hekimi uzmanının eğitim düzeyi nasıl olmalı?

Çocuk diş hekimleri, 5 yıllık diş hekimliği fakültesi eğitiminin ardından Pedodonti AD.’da 3-4 yıl  daha eğitim alırlar.

Çocuklar Genelde Hastane Ortamlarından Korkuyor Ne yapılmalıdır?

Çocuklara herhangi bir tedavi uygulamak her zaman kolay değildir. Çocuk hastalar genelde doktorlardan ve hastane ortamlarından korkarlar. Bu korkuyu en aza indirmek için ebeveyn ve doktorun uygulayabileceği yöntem ve davranışlar vardır. Çocukların doktorları sık sık değiştirilmemelidir çünkü bir çocuğun alıştığı ve güvendiği doktor ile yeni doktor arasında her zaman bir fark olacaktır. Bu konuda çocuğa da fikri sorulmalıdır.

Gönder
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz!