Aşınmış ve Kırık Dişler

Zirkonyum porselen diş kaplamaları ciddi şekilde yıpranmış, kırılmış ve aşınmış dişleri hızlı ve kolay bir şekilde düzeltmek için kullanılabilir. Diş aşınması, dişlerin minelerinde kırıklara sebep olabilir veya yıllar içinde gıcırdatmayla dişlerin mine dokusu aşınabilirler.

İçindekiler

Zirkonyum porselen diş kaplamaları ciddi şekilde yıpranmış, kırılmış ve aşınmış dişleri hızlı ve kolay bir şekilde düzeltmek için kullanılabilir. Diş aşınması, dişlerin minelerinde kırıklara sebep olabilir veya yıllar içinde gıcırdatmayla dişlerin mine dokusu aşınabilirler. Ciddi biçimde aşınmış diş minesi kendini yenileyemez ancak zirkonyum porselen kaplamalarla eski görünümlerine kavuşturulabilirler. Dişlerin aşınmış uzunlukları geri kazandırılabilir. Dişlerinize gülüş tasarımı yaptırırsanız gülümsemenizin doğal simetrisini geri kazanabilirsiniz. Laminate veneer kaplamalar, dişlerin ön yüzeylerini örtmek ve altta yatan estetik problemleri gizlemek için yapılan ultra ince tam porselen kaplamalardır. Aşınmış dişler için laminate veneer kaplamalar diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı varsa çok tavsiye edilmez.

EKSİK DİŞLER

Eksik Ön Dişler İçin Kaplamalar

Üst yan kesici lateral diş, ağız içinde ön bölgedeki konumu nedeniyle, birçok insan için gülümseme sorununa sebep olan dişlerdendir. Eksik dişin nedeni genellikle bir veya daha fazla dişin gelişmesini önleyen bir durum olan hipodontidir.

Eksik kesici lateral dişinizin olması gereken boşluğu doldurmasına yardımcı olabilecek, bir diş köprüsü tedavisi ya da eksik dişin olduğu yere diş implantı tedavisi gerekmektedir. Bu işlemin, gülümsemenizin genel görünümünü iyileştireceğine emin olabilirsiniz.

Aşınmış ve Kırık Dişler, Aşınmış ve Kırık Dişler
Aşınmış ve Kırık Dişler

Bir Diş Köprüsüne Ne Zaman İhtiyaç Duyarım?

Boşluğun her iki tarafında dişler mevcutsa, eksik yan kesici dişin yerine bir diş köprüsü kullanılabilir. Bir köprü, iki veya daha fazla diş kronundan oluşur ve doğal dişlerinizin üzerine sabitlenir.

Bir Diş Köprüsünün Avantajları Nelerdir?

Eksik dişinizin yerine, bir diş köprüsü taktırmak size birçok şekilde fayda sağlar. Bunlar:

  • Gülüş tasarımı ile güzel bir gülümseme
  • Çene yapınızın korunması
  • Artmış çiğneme kabiliyeti
  • Doğal dişlerin kaymasını önleme
  • Özgüvenin artması

Diş Köprüsü Taktırınca Konuşmada Zorluk Çeker miyim?

İlk zamanlarda, konuşma biçiminizde, örneğin telaffuzunuzda küçük bir değişiklik meydana gelebilir. Ancak, kısa bir süre sonra uyum sağlayacaksınız ve bunun ardından da konuşmanız iyileşmeye ve normale dönmeye başlayacaktır.

Diş Köprüsü Uygulama Prosedürü Nedir?

Bir köprüyü takmadan önce, diş hekiminiz, destek dişleriniz olarak da bilinen eksik bölgeye komşu dişlerinizi hazırlayacaktır. Diş köprüsüne yer açma işlemi diş şekillendirme ve diş minesinin çıkarılması şeklinde olur. Bu işlem tamamlandığında, diş hekiminiz, kron, köprü ve pontik (gerçek dişin yerine geçen diş) için bir model görevi görecek olan dişlerin ölçülerini alacaktır. Sakın endişelenmeyin, kesilmiş şekilde kalan dayanak dişlerinizi korumak için size geçici bir köprü takılacaktır. İkinci randevunuzda, geçici köprünüz kaldırılacak ve yeni köprünüz yerine sabitlenmeden önce, doğru ayarlamaların yapılması için diş hekiminiz tarafından kontrol edilecektir.

Size takılacak olan köprünün çeşidine bağlı olarak, ek randevulara gitmeniz gerekebilir. Bazı bireylerin ara sıra kontroller gerektirebilen çıkarılabilir türden köprüleri olabilir ve sabit köprüler geçici olarak yapıştırılabilir, böylece düzgün bir şekilde sabitlenmeden önce doğru boyut ve şekli alması sağlanır.

Diş Köprüleri Ne Kadar Süre Dayanırlar?

Eğer iyi bir ağız hijyeni sağlarsanız, dişlerinizi herhangi bir hasar veya yaralanmadan korursanız, diş köprüleri uzun yıllar size başarıyla hizmet ederler.

Kaç Farklı Çeşit Diş Köprüsü Vardır?

Üç farklı diş köprüsü vardır, bunlar:

  • Geleneksel Diş Köprüleri: Bunlar, eksik dişin olması gereken boşluğun her iki tarafında dişler kesilerek kron olarak kullanılarak oluşturulur. Eksik dişin önü ve arkasındaki dişler köprü yapmak için işlem görür. Kaç dişin köprü yapmak için kesileceğine dikkatli karar verilmesi gerekir.
  • Kompozitle Tutturulmuş Köprüler- Maryland köprüler: Bunlar, doğal dişlerin iç kısmına tutturularak görünmez hale getirilen metal veya porselen kanatların eklenmesi ile destek dişlere yapıştırılırlar. Geleneksel köprülere benzerler.
  • Kanatlı Diş Köprüleri: Bu köprüler, eksik dişe bitişik sadece bir destekleyici diş olduğunda kullanılır. Bu; diş köprüsünü desteklemek için destek dişin yanına bir pontik yerleştirilmesini gerektiren bir uygulamadır. Bu köprü şekli sağlıklı bir tedavi şekli değildir. Köprü ayağı olan dişler tek taraftan kuvvet alacağı için aşırı burkma kuvveti alır ve zarar görür.

Bir Diş Köprüsü Tamir Edilebilir mi?

Uzun bir süre sonra diş köprünüz, diş etlerinizde çekilmeye veya bitişik dişlerinizde altta yatan çürümeye bağlı olarak sızdırabilir. Diş köprünüz kırılmasa bile çevresinde hassasiyet veya ağrı hissedebilirsiniz; bu durumda onarım veya diş köprüsü değişimi gerektirebilir.

Diş hekiminiz yapılacak en iyi tedaviye karar verecektir. Tipik olarak, sadece kaplamayı tamir ederek köprüdeki kırıkları onarabilirler. Bunun yanı sıra doğal dişlerinizle ilgili bir sorununuz varsa, diş köprünüzün çıkarılması ve yenilenmesi gerekecektir.

DİŞ KAPLAMALARI VE KÖPRÜLER

Çok fazla zarar görmüş dişleriniz veya kırık dişleriniz varsa, kaplamalar sizin için uygun olmayabilir, ancak bu size hayalinizdeki gülümsemeye kavuşmanızda yardımcı olunamayacağı anlamına gelmez. Zirkonyum porselen diş kronlarımız, dişlerinizi yeniden düzenler ve yapılandırır, aynı zamanda da her zamankinden daha güçlü bir hale getirir. Zirkonyum porselen diş köprülerimiz eksik dişlerinizin yerine kullanılabilir.

Tüm dişi çevreledikleri için, kronlarımız hemen hemen her türlü kozmetik sıkıntıyı giderebilir ve bunu yaparken de aynı zamanda sizlere doğal ve güzel bir gülümseme de sağlar. Laminate veneerlerde olduğu gibi kronlarımızda ve köprülerimizde de aynı porseleni kullanıyoruz, böylece dişleriniz hangi durumda olursa olsun, size sahip olmak istediğiniz görünümü verebileceğimizden emin olabilirsiniz.

Laminate veneer kaplamalar yaygın hale gelmeden önce, dişlerdeki kırıkları ve aşınmaları onarmak için metal destekli kaplamalar kullanılmaktaydı. Bunların genellikle, diş etinin etrafında hoş görünmeyen gri bir çizgiye sebep olan metal bir altyapısı vardı. Neyse ki, teknolojideki gelişmeler sayesinde kronlarımızı ve köprülerimizi artık tamamen porselenden veya zirkonyumdan yapabilmekteyiz, böylece yaptığımız hiçbir kron veya köprüde bu hoş görünmeyen gri çizgiyi asla göremeyeceksiniz demektir.

Eğer bu eski diş kronlarınızdan varsa, onları yeni, modern ve porselen olanları ile değiştirebiliriz. Böylece size her zamankinden daha güçlü olacak güzel ve doğal görünümlü bir gülümseme sağlayabiliriz.

Eski kronlarınızın veya köprülerinizin değiştirilmesini istiyorsanız, bazılarının yerleştirilmesi ile ilgileniyorsanız veya seçenekleriniz ile ilgili bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Yazar Ahmet Yalçın Güngör Hakkında

Gönder
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz!