Antalya Laminate Veneer Tedavisinden Önce Bilmeniz Gerekenler

İçindekiler

Laminate nedir?

Diş laminate veneerlerı, görünümlerini iyileştirmek için dişlerin ön yüzeyine tutturulmuş ince, diş renginde tabakalardır. Genellikle porselen veya kompozit malzemelerden yapılır ve kalıcı olarak dişlerinize yapıştırılır.

Laminateler, yontulmuş, kırılmış, renksiz veya ortalamadan küçük dişler dahil olmak üzere bir dizi farklı estetik kaygıyı tedavi etmek için kullanılabilir.

Bazı insanlar kırık veya aşınmış bir diş durumunda yalnızca bir laminate veneer alabilir, ancak çoğu, düz ve simetrik bir gülümseme oluşturmak için altı ila sekiz laminate veneer gerekir. Üst ön sekiz diş en sık uygulanan laminate veneerlerdır.

Laminate Veneer, Antalya Laminate Veneer Tedavisinden Önce Bilmeniz Gerekenler
Antalya Laminate veneer

Farklı laminate veneer türleri nelerdir?

Diş laminate veneerları en çok porselenden yapılır. Geleneksel diş laminate veneerları uygulamak, bazen “kesimsiz laminate veneerlar” olarak adlandırılan alternatiflere kıyasla daha yoğun hazırlık çalışmaları gerektirir. Lumineers ve Vivaneeres gibi seçenekler içeren bu hazırlıksız laminate veneerlar daha az zaman alır ve uygulama için daha az invazivdir.

Geleneksel diş laminate veneerlarının uygulanması tipik olarak diş yapısında mine dokusunun aşındırılmasını, bazen de dişlerin bir kısmının mine dokusunun dişin ön yüzünden çıkarılmasını içerir. Bu, doğru yerleşime izin verir, ancak aynı zamanda acı verici olabilen bunun için genellikle lokal anestezi gerektiren geri dönüşümsüz bir prosedürdür.

Lumineers laminate veneerlar ise biraz diş hazırlığı veya izolasyon gerektirebilir, ancak bu değişiklikler minimumdur. Mine dokusu altındaki diş katmanlarını çıkarmak yerine, lumineers laminate veneerlar yalnızca mineyi etkiler. Pek çok vakada, lumineers laminate veneerlar lokal anestezik gerektirmez.

Laminate veneerlar, diş implantları veya kronları ile aynı değildir . Laminate veneerlar dişin ön yüzeyini kaplar. Öte yandan, implantlar tüm dişi değiştirir. Kronlar ayrıca tüm dişi kaplar, laminate veneerlar sadece dişin ön yüzeyini kaplar (gülümseme ile görülebilir).

Laminate veneerların maliyeti nedir?

Laminate veneerlar, estetik bir prosedür olarak kabul edildiğinden çoğu kez pahalı bir uygulamadır. Laminate veneerlarınızın maliyeti, hangi laminate veneer tiplerini seçtiğiniz, diş hekiminizin hangi marka adını kullanabileceği, bölgenizdeki yaşam maliyeti ve diş hekiminin uzmanlığı gibi faktörlere bağlıdır.

Diş laminate veneerlarının faydaları nelerdir?

Laminate veneerların en büyük yararı, dişlerinizin görünümünü iyileştirmek, sizi daha parlak ve daha da güzel gülümsetmektir. Diş laminate veneerları genellikle aşağıdaki kozmetik oluşumları tedavi etmek için kullanılır:

  • kırık veya aşınmış dişler
  • beyazlatma ile düzeltilemeyen şiddetli renk değişimi veya düzensiz renkler
  • dişlerdeki boşluklar
  • ortalamadan küçük dişler
  • sivri veya alışılmadık şekilli dişler

Laminate veneerlar, seçtiğiniz laminate veneer türüne bağlı olarak on yıldan fazla süre kullanılabilir, onları gülümsemenize daha fazla güven veren daha değerli bir yatırım haline getirir. 

Randevunuz için nasıl hazırlanırsınız

Laminate veneerlarınızı almadan önce, hangi seçeneklerin sizin için uygun olduğunu ve kaç tane laminate veneer uygulanması gerektiği ve isteklerinizi tartışmak için diş hekiminizle ön bir randevunuz olacak. Bazı durumlarda, dişler çarpıksa veya düz değilse, diş hekiminizin laminate veneerları yerleştirebilmesi için diş tellerine ihtiyacınız olabilir yada kaplama yapılmak zorunda kalınabilir.

Diş sağlığınız için diş hekiminiz bu aşama başında röntgen çekecektir. Diş çürümesi, diş eti hastalığı veya kök kanallarına ihtiyaç olup olmadığını belirlemeye çalışacaktır. Bu koşullardan herhangi birine sahipseniz, laminate veneerlar için aday olmayabilirsiniz.

Laminate veneerlarınız için doğru boyutlandırma elde etmek için, bir sonraki randevuda diş hekiminiz dişlerinizin ölçüsünü almadan önce dişinizin yaklaşık yarım milimetresini keser (bir taşlama aleti kullanarak mineyi çıkarırlar). Bu şekilde alınan ölçü, laminate veneerlarınızın oluşturulması için laboratuara gönderilir.

Laminate veneerlar dişlere nasıl yerleştirilir?

Laminate veneerlarınızın laboratuvardan geri alınması kalıbınızı oluşturduktan sonra genellikle bir hafta sürebilir.

Laminate veneerlarınız geldikten sonra, yerleştirilmeleri için bir randevu planlanır. Bu randevuda diş hekiminiz, sizin için mükemmel olduklarından emin olmak için laminate veneerların şeklini, biçimini ve renklerini değerlendirir.

Sonra diş hekiminiz dişlerinizi tamamen temizler. Bu, bakterilerin laminate veneer altında sıkışıp kalmasını ve çürümeye neden olmasını önlediği için önemlidir. Bunu yaptıktan sonra, üzerine laminate veneer yapılacak her diş üzerinde daha pürüzlü bir doku oluşturmak için taşlama aletini kullanırlar. Bu, laminate veneer malzemesinin dişe yapışmasını kolaylaştırır.

Diş hekiminiz, laminate veneer malzemesini dişe bağlamak için özel bir yapıştırıcı kullanır. Bu yapıştırıcıyı hızlı bir şekilde sertleştirmek için ultraviyole ışığı kullanacaklar ve klinikten çıktıktan sonra yeni gülümsemeniz hazır!

Bu randevu (laminate veneerların yerleştirildiği randevu) tipik olarak iki saatten uzun sürmez, ancak lokal bir anestezi kullanılırsa fazladan otuz dakika olabilir.

Laminate veneerlarınız yerleştirildikten sonra laminate veneerlarınıza nasıl özen göstermelisiniz

Diğer diş prosedürlerinden farklı olarak, iyileşme süreci uzun zaman almaz. Bunun yerine, laminate veneerlar yapıştırıldıktan ve anestezi etkisi geçtiğinde, normalde yaptığınız gibi yemek yiyebilirsiniz. 

Bazı durumlarda, laminate veneerlar uygulandıktan hemen sonra, yüzeylerin biraz pürüzlü  olduğunu fark edebilirsiniz. Bu pürüzler (genellikle laminate veneere yapışabilen ekstra yapıştırıcı) birkaç günlük normal yeme ve diş fırçalama işlemlerinden sonra diş yüzeyinden uzaklaşırlar; eğer uzaklaşmazsa, diş hekiminiz bunları düzeltebilir.

Geleneksel porselen laminate veneerlar genellikle 10 ila 15 yıl süre kullanılabilir ve lumineer laminate veneerlar yaklaşık 5 ila 7 yıl süre kullanılabilir. Bazı önlemlerin alınması, mümkün olan en uzun ömrü aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Bu önlemler şunları içerir:

  • Kalem, buz veya parmak tırnaklarınız gibi sert cisimler üzerinde çiğnemeyin.
  • Ambalaj veya çeşni paketleri açmak için dişlerinizi asla kullanmayın.
  • Ön dişlerinle çiğnememeye çalış. Daha sert yiyecekleri sadece sırt dişlerinizle yiyin; Bunun gibi olması için çikolata gibi sert yiyecekleri kesin.
  • Geceleri dişlerinizi taşlar veya sıkarsanız, laminate veneerlarınızı korumak için bir atel veya tutucu alın.
  • Spor yapıyorsanız, bir ağızlık takmanız gerekir.

Yazar Kübra Bektaş Hakkında

Gönder
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz!