İsmet Gökşen Cad.

Sirinyali, Lara - Antalya

0 242 247 4954

Klinik Randevu Hattı

0 533 890 2232

Whatsapp İletişim Hattı

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş KaplamaAltın Kron kaplamaPorselen Kron kaplama ile Zirkonyum kron diş kaplama diş tedavisinde en çok tercih tedavi yöntemlerinden biridir. Diş minesi + dentin olarak adlandırılan ve birlikte “bir dişin taç kısmı” olarak bilinen yapının genel ismi “kron”dur. Zirkonyum kron’da işte bu kısımı temsil eder.

 

Zirkonyum Diş Kaplama’nın Avantajları

 1. Dayanıklılık
 2. Aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklı
 3. Doğal dişlere benzer olması nedeniyle çok tercih edilen
 4. Daha az diş çıkarma
 5. Değiştirilebilir boyut, şekil ve renk
 6. Biyo uyumluluk

Açıklamak Gerekirse

Zirkonyum dişin yüz görünümüne verdiği estetik en büyük avantajlarından birisidir. Ön dişlerin doğal diş görünümüne sahip olması önemlidir. Zirkonyum kron, diş kümesine göre modifiye edilir ve yapılan kron blokların en ve boyları önemlidir. Bu nedenle her zaman o mükemmel doğal görünümü elde etmek için her aşamanın özenle yapılması gerektiği gibi uzman bir diş hekiminden destek alınması gerekir.

Ultra yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş diş kron neredeyse yok edilemez, kırılmaz ve vücuda zarar vermez. Bu malzemenin biyo uyumlu olması nedeniyle uzun bir süre ağız içinde kalması herhangi bir sorun teşkil etmez. İnsan vücudu tarafından reddedilmesi yoktur çünkü vücudun herhangi bir yerinin olumsuz tepkilere maruz kalmasına sebep olmaz.

Altın Kron ve Porselen Kron ile Zirkonyum Kron’un Avantajları

Altın kron çok uzun yıllar pek çok kişi tarafından kullanılmış ve de vücut tarafından kabul edildiği kanıtlanmıştır ama gülümsemede doğal dişlerdeki gibi etkisi yoktur fakat altının doğal görünümünü göstermek için kullanımı yaygındır. Zenginliği ifade eden Altın Kron günümüzde de hala kullanılmaktadır. Porselen kronların metal bir tabana kaynamış olması gerekir ve metal porselen kronlar ile insanların diş etleri arasında siyah çirkin bir görüntü  vardır.

Zirkonyum diş kaplama kesinlikle porselen kronlardan daha sağlamdır. Diş hekimliğinde zirkonyum minerali zirkonyadan elde edilen zirkonya seramiği formu olarak kullanılır. Zirkonya ise bilinen en doğal hali monoklinal bir kristal yapısı ile nadir mineral olup, Zirkonyum oksit ile güçlendirilmiş seramikler, oksit seramikler içerisinde önemli bir yer tutar. Günümüzde yüksek dayanıklılık, biyouyumluluk, iyi kimyasal stabilite ve doğal görünüm özellikleri sayesinde ideal dental materyal olarak kabul edilmektedir. CAD/CAM teknolojisi ile üretilirler ve üstün mekanik özellikleri nedeni ile arka grup dişlerin restore edilmesine olanak sağlarlar. Blok şeklinde üretilen zirkonyum kalıplar bilgisayar destekli CAD/CAM teknolojisi ile üretilir ve porselene göre en az 5 kat daha güçlüdür.

Zirkonyum Kron Kullanmanın Dezavantajları

 1. Zirkonyum Kron’un dezavantajlarından biri de çoğu diş hekimi hala altın taçları tercih etmesidir.
 2. Bir başka dezavantaj kendisi neredeyse yok edilemez olmasıdır.
 3. Sert olması nedeniyle diğer dişleri aşındırma olasılığı yüksektir. Zirkon altında veya diş kökünde çürüme belli olmaz.
 4. Ne zaman taç düşerse dişte çürük olduğu o zaman belli olur.

Zirkonya Dişin Maliyeti Nedir?

Zirkonyum çoğunlukl Amerika, Avusturya, Rusya , Brezilya  gibi ülkelerden çıkarılan bir maden olduğundan fiyatlar bu ülkere nazaran daha pahalı olmaktadır. Tedavi çeşidine ve kaplama çeşidine göre fiyatlar belirlenmetekdir.

Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • PazarKAPALI