İsmet Gökşen Cad.

Sirinyali, Lara - Antalya

0 242 247 4954

Klinik Randevu Hattı

0 533 890 2232

Whatsapp İletişim Hattı

Çocuk Diş Tedavisi: Yer Tutucular

Diş Yer Tutucuları

Yer Yutucu Diş

Yer tutucular (koruyucu önleyici ortodontik tedavi) değişme zamanından önce çekilen süt dişlerinin veya erken yaşta kaybedilen daimi dişlerin yerine yapılan hareketli ya da sabit bir apareydir.

Yapım amaçları, kaybedilen dişlerin yerlerine komşu dişlerin kaymasını, karşıt çenedeki dişin uzamasını önleyerek çapraşıklıkların ve kapanış bozukluklarının önlenmesi ve estetik, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının düzeltilmesidir. Bu amaçların hepsi bir arada sağlanmayabilir.

Kapanış bozukluklarının tedavisi (ortodontik tedavi) daha zahmetli, uzun sureli ve pahalı bir tedavi şeklidir. Ancak yer tutucuya rağmen kapanış bozukluğu gelişebilir. Bu durumda yer tutucular gelişebilecek kapanış bozukluğunun daha hafif olmasını sağlayacaktır.

Yer tutucuların yapımı için öncelikle çocuğun ağzından uygun kaşık ve ölçü maddeleri ile ölçü alınır (Sabit yer tutucu için gerektiği durumlarda önce dişe bant uyumlanır).

Laboratuvar işlemlerinin tamamlanma sürecine göre size verilen randevuda yer tutucu ağza takılır.

Verilen randevu tarihinde gelmeme durumunda yer tutucu ağza uymayabilir.

​Diş Tutucuların Kullanımı

Yer tutucuların kullanımı konusunda hassasiyet göstermeniz gerekir.

Ağız-diş temizliğine özen gösterilmelidir, yeterli ağız temizliği sağlanmadığında gıda birikimi artacağından, yeni diş çürükleri oluşabilir.

Apereyin her gün kullanılması önemlidir. Apereyin kullanımına ara verilmesi sonucunda uyumu bozulabilir.

Apereyde başlangıçta acıtan yerler olabilir. Apereyin kullanımına ara vermeden hemen hekime başvurulmalıdır.

Hareketli yer tutucular yemek yerken ağızda kalabilir. Bu, çocuğun yemek yemesini güçleştiriyorsa ebeveyn kontrolünde çıkarılabilir.

Yemeklerden sonra dişler fırçalanırken hareketli yer tutucu ağızdan çıkarılmalı, hem dişler hem aperey diş fırçası yardımıyla temizlenmelidir.

Uyku öncesinde de benzer şekilde temizlendikten sonra temiz bir bardak su içinde saklanmalıdır. Yer tutucunun uzun süre kuru kalması halinde yer tutucu ağza uymaz.

Yer tutucunun sabah uyanınca tekrar ağza takılması gerekir.

Yer tutucunun dişlerden destek alan tellerini elinizle veya herhangi bir aletle düzeltmeyiniz. Bu, yer tutucunun bozulmasına neden olabilir ve yeniden yapılması gerekebilir.

Hareketli ya da sabit yer tutucular daimi dişler gelene kadar kullanılır. Yer tutucular çocuğunuzun çene gelişimini engellemez. Ancak sürekli büyüme ve gelişim gösteren çocuğun çeneleri de büyüyüp gelişeceğinden aperey bir süre sonra uyumunu kaybeder ve yeniden yapılması gerekir. Bu durumda ücret hasta tarafından karşılanır.

Yer tutucunun çocuğun ağzına uymaması veya ağızda rahatsızlık vermesi durumunda hemen doktorunuza başvurunuz ve bu sürede yer tutucuyu su içinde tutunuz.

Sabit yer tutucular, diş yüzeyine yapıştırılarak yerleştirildiklerinden düşebilirler. Bu durumda hemen hekiminize başvurunuz.

Sakız, karamel gibi yapışkan ve/veya kabuklu sert yiyeceklerin tüketilmemesi önemlidir.

Yer tutucu dil veya parmak ile oynanmamalıdır.

Yer tutucular için 3 ayda bir kontrole gelmeniz gereklidir. Kontrole zamanında gelmemeniz sürmekte olan daimi dişlerin yerlerinin kontrol edilememesine neden olur.

Yer tutucuların kırılması, kaybedilmesi, kullanılmaması veya kullanım tavsiyelerine uyulmaması sonucunda yeniden yapılmaları gerekebilir. Bu durumda tüm mali sorumluluk size aittir.

Hareketli yer tutucular takıldıktan sonra konuşma problemleri, yemek yeme güçlükleri, mide bulantısı ve tükürük artışı meydana gelebilir. Bu durumların hepsi geçicidir. Yüksek sesle kitap okumak ya da şarkı söylemek ile yer tutucuya alışmak kolaylaşacaktır.

Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi09:00 - 19:00
  • Cumartesi09:00 - 19:00
  • PazarKAPALI