İsmet Gökşen Cad.

Sirinyali, Lara - Antalya

0 242 247 4954

Klinik Randevu Hattı

0 533 890 2232

Whatsapp İletişim Hattı

Çocuk Diş Kanal Tedavisi

Çocuklarda Diş Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, çürüğün derin olması durumunda sinir dokusunun tamamının uzaklaştırılıp dişin geri kalan kısmının sağlıklı kalmasını amaçlayan tedavi şeklidir.

Kanal tedavisinin yapılması için ilgili dişin uyuşturulması gerekebilir.

Tedavi, tek seferde bitebileceği gibi, dişin durumuna bağlı olarak, birkaç hafta boyunca farklı seanslar şeklinde de uygulanabilir.

Kök ucu açık olan daimi dişlerde, kanal tedavisi daha uzun sürebilir. Bu durumlarda, kök ucu kapanana kadar kanallara özel dolgu maddeleri ile belirli zaman aralıklarında pansuman yapılır.

Kök içine ulaşmak amacıyla diş üzerinde bir giriş yolu oluşturulduktan sonra kullanılan hassas aletler yardımıyla kökün içi temizlenir.

Kanalların enfekte dokulardan temizlenmesi için bazı ilaçlar kullanılır. Kök dolgusu ile kanallar tıkandıktan sonra dişe daimi dolgu yapılır.

Önerilen bu tedavi uygulanmazsa enfeksiyon sebebiyle diş kökü etrafında kemik harabiyeti, abse (şişlik) gelişebilir.

Olası riskler: Kanal tedavisi diş çekiminden önceki son seçenektir. Yüksek başarı oranına rağmen, her vakanın başarılı olacağı garanti edilemez.

Bireysel ağız bakımının iyi olmaması, hasta tarafından tedavinin aksatılması; tedavinin uzamasına, şikâyetlerin devam etmesine ve başarı oranının düşmesine neden olabilir.

Bazı durumlarda kanal tedavisinin tekrarı, tedavi edilen dişe cerrahi müdahale veya çekim ve yer tutucu yapılması gerekebilir.

Tedavi sırasında kullanılan hassas aletler dişin içinde kırılabilir, bu durum tedavinin başarısını olumsuz etkileyebilir. Diş kanallarının aranması sırasında dişin gövde ve kök kısmında harabiyet meydana gelebilir.

İşlemlerden sonra bazen ağrı, hassasiyet oluşabilir ve bu durum birkaç gün sürebilir. Seans arasında ağız açıklığında azalma, enfeksiyon meydana gelebilir.

Tedavinin belli aşamalarında röntgen çekilebilir. Hamilelik durumunda röntgen çekilirken çocuğunuzun yanında durmamanız ve hekiminize bilgi vermeniz gereklidir.

Gerekli görülürse, ağrı kesici, antibiyotik gibi ilaçlar reçete edilebilir. Tedavi esnasında dezenfektan ilaçlar kullanılabilir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar: Geçici dolgu uygulandığında ilgili diş ile sert yiyecekler yememeye dikkat etmelidir.

Geçici dolgu uygulandığında, dolgunun kırılması ve düşmesi durumunda hasta kliniğe tekrar başvurmalıdır.

Hastalar, hekimin belirlediği aralıklarla düzenli olarak klinik ve radyografik değerlendirme için verilen randevulara gelmelidir.

 

Apeksifikasyon

Kök gelişimini henüz tamamlamamış (kök ucu açık)  genç daimi dişlerin çeşitli nedenlerle (derin çürükler,  travma, vb.) enfekte olması ve canlılığını yitirmesi durumunda uygulanan kanal tedavisidir. Apeksifikasyon tedavisinde kök kanallarına kök ucu gelişimini uyarabilecek bir kanal dolgu materyali yerleştirilir. Bu materyal, hekimin uygun gördüğü aralıklarla (2-3 ay) yapılan klinik ve radyografik kontrollerde yenilenir ve kök ucu kapandığında kalıcı kanal dolgusu yapılarak dişin dolgusu tamamlanır. Bu tedavi dişin durumuna bağlı olarak 3 aydan-2 yıla kadar devam edebilir.

Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi09:00 - 19:00
  • Cumartesi09:00 - 19:00
  • PazarKAPALI